top of page

Çizgi Bale Akademi

 

Deneyimi ve uzman kadrosu ile Akademi Çizgi ve Çizgi Bale programlarını;

Çocukların, yetenek ve becerilerini geliştirme, sanat eğitimi aracılığıyla kişilik kazandırma, meslek sahibi etme,

Yetişkinlerin, sosyalleşmeleri, farklı bir bakış açısı kazanmaları ve hobi edinmeleri, 

Kurumların, ekip çalışmalarını güçlendirerek verimliliklerini arttırmaları, kurumsal bağlılığın gelişmesi, takım ruhu kazanılması, kurum ile bireyler arasında duygusal bağ oluşmasını sağlama, hedefleriyle hazırlamıştır.

Meltem    Yaprak    Onarcan
(Kurucu -Bale-Modern Dans)

 

1969’da Ankara’da doğan Meltem Yaprak Onarcan, bale eğitimine 7 yaşında Dünya Egemen Kırmızı Pabuçlar Bale kursunda başladı. 1985’te başarıyla mezun olarak aynı yerde yardımcı öğretmen oldu. 1984–1990 yılları arasında Uluslararası Köln Dans Akademisi’nde Ursula Borrman, Racovitza, Bruce Taylor, Denise Jefferson, Ralf Paul Haze, Alvin Mc Duffie ve Maria Magdelena gibi hocalardan klasik bale, modern – jazz dans ve flamenko teknik dersleri aldı. 
1998’de İstanbul Üniversitesi’nden öğretmenlik formasyonunu tamamladı. Çizgi Bale Kursunu açtı. 2003 yılında başladığı İngiltere Royal Academy of Dance’in uluslararası öğretmenlik sertifikası programını “Distiction” onur derecesiyle bitirerek öğrencilerine de İngiliz Kraliyet Dans Akademisi “RAD” uluslararası sınavlarına girebilme imkanı sağladı.

Öğretmenlik mesleği ve sorumluluklarının bilincinde, öğrencilerine en iyiyi ve doğruyu verebilmek üzere kendini ve kurumunu geliştirmek arzusuyla çalışmalarını sürdürmektedir. 

Serap Çakır_1.jpg
Serap  Üstün Çakır
(Kurum Müdürü - Drama Egitmeni)
 

Serap Üstün Çakır; 1975’te İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında Ali Poyrazoğlu (Tiyatro ve beden dili), Sevda Şener (Gerçekçi Tiyatro), Çiğdem Selışık (Oyunculuk Teknikleri) ve Haldun Dormen (Müzikal Oyunculuğu) gibi isimlerden seminerler aldı.

1997-2001 yıllarında İstanbul Devlet Tiyatrolarında Orkestra, Kuva-i Milliye, Cyrano de Bergerac oyunlarında rol aldı. 2001-2017 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezinde drama eğitmenliği ve temel oyunculuk dersleri verdi. 2001-2009 Ataşehir İlkokulu, İstek Kemal Atatürk Koleji, İstek Kızıltoprak Anaokulunda yaratıcı drama eğitmenliği yaptı.

2008-2009 Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu “Kaç Baba Kaç” oyununda, 2007-2010 yıllarında ise Musallat, Üç Harfliler Marid ve Mahpeyker sinema filmlerimde rol aldı.

2017 yılından itibaren Akademi Çizgi’de drama eğitmeni ve kurum müdürü olarak görev yapmaktadır.

Yesim Demirdurak
(Bale)
 

1967 İstanbul doğumludur. İstanbul Belediye Konservatuvarı bale bölümünden 1984 yılında mezun olmuş, sonrasında İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Rezan Erfa ile çalışmıştır. 1989’da İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesini, 1994’te de İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Konservatif Diş Tedavisi Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamlayarak, Doktor Med. Dent. Ünvanı almıştır. Serbest diş hekimliğinin yanı sıra  başta Galatasaray Lisesi ve Küçük Prens Okulları olmak üzere çeşitli özel ve resmi kurumlarda 20 yıldır bale ve modern dans eğitmeni olarak çalışmaktadır. Çalıştırdığı gruplara 2000-2002 yılları arasında Milliyet Gazetesi Türkiye Liselerarası Modern Dans Yarışması’nda Türkiye Şampiyonluğu, 2010-2011 İstanbul Anaokulları Dans Şenliğinde de İstanbul 2.liği kazandırmıştır. Eğitimdeki amacı bale ve dansa ilgiyi arttırmak ve herkesin severek içinde yer alabileceği sanatsal ortamlar yaratmaktır.

 

 

Oksana Batalova
(Bale)
 

1970 Rusya doğumlu olup 1984 yılında Kirov Müzik Okulundan  mezun oldu. 1984- 1990 yılları arasında kirov “Tanz atelye” modern dans grubunda, 1990-1992 yıllarında ise “ Moskova Filarmoni” ve “Novorossiysk” gruplarında solist dansçılık yaptı.

1992–1994 yıllarında Türkiye’de çeşitli stüdyolarda eğitmen olarak çalıştı, TRT’ye çeşitli programlar hazırladı.1994 yılında Kıbrıs’ta evlenerek KKTC vatandaşlığını aldı.  2001 yılına kadar Lefkoşa’da kurduğu kendi bale ve dans okulunda eğitimlerine devam etti.

2003 yılında Kirov Kültür ve Sanat Okulu Kareografi bölümünden Bale & Dans eğitmeni ve koreograf olarak yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.  2002 - 2007 yılları arasında İstanbul ‘daki çeşitli sanat merkezleri, kurslar, kolejlerde öğretmeni olarak görev aldı. Denge ve Türkuaz ritmik jimnastik kulüplerinde bale öğretmenliği ve koreograflığı yaptı. 2008’den bu yana Çizgi ailesi ile birlikte çalışmaktadır.

 

 

Gamze_profil_2_edited-1.jpg
Gamze Toper
( Bale )

 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Ana Sanat dalı bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesinde Bale Sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Sahnelenen birçok eserde solist bale sanatçısı olarak yer aldı ve görevine halen devam etmektedir.
 

Görev Aldığı Eserler:
 

Donkişot, Fındıkkıran, Kuğu Gölü, Budala, Bach Oryantal, Romeo& Juliet, Carmina Burana, Anna Karenina, Tango Plus, Kendine Yolculuk, Ateş Kuşu, 7 Güzeller, Eros Thanatos, Mavi Gözlü Dev, Mevsimler, Serenad, Çalıkuşu, Medea, Uyuyan Güzel, Duvarlar, Çeşmebaşı, Yozdöngü, Şımarık Kız, La Slyphide, Bulutlar Nereye Gider, İnsan İnsan, İnsancık,  Bach, Yunus Emre, Bernarda Albanın Evi, Milli Egemenlik Destanı, Stüdyoda Anılar, Yabancı, İki Yürek Destanı, Tango Mania, A La Tango, Bolero, La Bayadere, Coppellia, Spartacus, Hırçın Kız, Harem, Who Cares, Çığlık, La Corseir, Giselle, Üç Silahşörler, Kamelyalı Kadın, Konçerto, Bolero, Bethoven 7. Senfoni, Töre ve daha birçok eser.
 

Çalıştığı Koreograf ve Eğitmenler:
 

Valery Panov, Yuri Grigorovich, Marcia Haydee, Robert Balogh, Andre Prokovsky, Yuri Papko, Uwe Scholz, Maurisio Wajnrot, Robert North, Marcia Haydee, Karl Burnett, Julian Moss, Natalia-Shergei Tereshenko, Nukri-Medeia Magalashvili, Duygu Aykal, Mehmet Balkan, Oytun Turfanda, Merih Çimenciler, İhsan Bengier, Yasemin Erkan, Uğur Seyrek, Beyhan Murhpy, Binnaz Dorkip, Aydın Teker, Geyvan  McMillan

Merve Sıla Saral
( Bale )
 
1994’te Ankara’da doğdu. Bale eğitimine Ankara’da Kırmızı Pabuçlar Bale Kursunda başladı ve eğitimine Özel Meltem Darcan Çizgi Bale ve Müzik Okuluna devam ederek 2013 yılında mezun oldu. Royal Academy of Dance “Intermediate” sertifikasına sahiptir. Öğrenciliği boyunca İngiliz Kraliyet Dans Akademisi ve Vaganova bale tekniği, Jazz, Modern, Latin dansları ve Arap raksı dersleri aldı. Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunudur. Özel Meltem Darcan Çizgi Bale ve Müzik Okulu’ndaki  öğretmenliğine devam etmektedir.

 

Bilun Nas Demir
(Bale)

1996 yılında Istanbul'da doğdu. Bale eğitimine 2000 yılında Özel Çizgi Bale Okulu'nda basladı. Ögrenciliği sırasında Oxana Batolova ile Vaganova tekniği, Timur Açabey ile latin ve Meltem Onarcan'dan modern dans, jazz dans ve Royal Academy tekniğiyle bale eğitimi aldı. 2013 yılında Çizgi Bale Okulu'ndan mezun olarak yardımcı öğretmenliğe başladı. RAD Vocational sınavlarından grade 6 diplomasi bulunmaktadır. Lise eğitimini 2015 yılında İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamlamış olup lisans eğitimine Yeditepe Üniversitesi genetik ve biyomühendislik bölümünde devam etmektedir.

 

Zeynep Morelli_1.jpg
Zeynep Morelli
(
Bale)

1993 yılında Kocaeli’de doğdu.İlk, orta ve lise eğitimini Kocaeli’de tamamladı. 1996’da başladığı Değirmendere Bale Okulundan 2000 yılında  Royal Academy’e ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  Özel Filiz Özar Bale ve Müzik Okuluna devam ederek 15 yıllık bir eğitimin ardından Bale Bölümü bitirme belgesi alarak tamamladı. Royal Academy of  Dance “Intermediate” seviyesini “Merit” derecesiyle bitirdi.

2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İştetme bölümünden onur derecesiyle mezun oldu.İlk öğretmenlik hayatına 2011’de hocası olan Filiz Özar'ın yanında başladı.

2016-2018 yıllarında L’Oreal ‘de  Pazarlama Yönetici Adayı olarak başladığı kariyerine Ürün  Müdürü olarak devam etmiştir.

2018’de her zaman tutkusu olan bale öğretmenliğine dönmeyi tercih etti. Bale eğitmeni olarak  Robert Koleji, Tan Sağtürk Akademi, Özel Anne Şefkati Anaokulu, Özel Boğaziçi Park Anaokulu, Akıllı Çocuklar Anaokulu ve Özel Kozalak Anaokulunda çalışmaktadır.

2018  Eylül’den itibaren Royal Academy’e bağlı Akademi Çizgi’de bale eğitmenliğine devam etmektedir.

 

GİZEM TAVUKÇUOĞLU FOTO_düzenlendi.jpg
Gizem Tavukçuoglu
(
Bale)

1998 yılında İstanbul' da doğdu.

Özel Atacan Anadolu Lisesinden mezun oldu.

Halen Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde eğitimine devam etmektedir.

Özel Meltem Yaprak Darcan Çizgi Bale Kursundan, 2017 yılında mezun olmuştur.

2018  Eylül’den itibaren Royal Academy’e bağlı Akademi Çizgi’de bale eğitmenliğine devam etmektedir.

 

DOĞA TANDOĞDU_düzenlendi.jpg
Doga Tandogdu
(
Bale)
2000 yılında,İstanbul' da doğdu.
Habire Yahşi Anadolu Lisesinde başladığı lise hayatını Özel Nazmi Arıkan Kadıköy Fen Bilimleri Temel Lisesinden mezun olarak sonlandırmıştır.
Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimine devam etmektedir.
Anaokulunda tanıştığı baleyi, Özel Meltem Yaprak Darcan Çizgi Bale Kursuna devam ederek sürdürmüş, 2018 yılında mezun olmuştur.

2018  Eylül’den itibaren Royal Academy’e bağlı Akademi Çizgi’de bale eğitmenliğine devam etmektedir.

 

siyah.jpg
Elif Nihan Darcan
(
Bale)

2018  Eylül’den itibaren Royal Academy’e bağlı Akademi Çizgi’de bale eğitmenliğine devam etmektedir.

 

Burcu Selçuk
(Piyano - Yan Flüt)
 

1975 doğumlu Burcu Selçuk Kavaklıoğlu ortaokul ve lise eğitimini 1986-1993 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Anasanat Dalı Flüt bölümünde tamamladı. 1994 yılında başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Anasanat Dalı Flüt bölümü lisans eğitimini Prof. Mükerrem Berk ile birlikte 1998 de bitirdi.

Eğitim hayatı boyunca aktif flüt seminerlerine katıldı.  İtalya “Milano” da, Fransa “Nice” de ,  Akademé ie musicale Villecroze de Christian Larde ile ve Vieri Bottazzini ve Marie Claire Janet ile master class çalışmalarıyla çeşitli oda müziği konserlerinde görev aldı.

1995-1999 yılları arasında Cemal Reşit Rey Opera ve Senfoni Orkestrası’nda Uluslar arası Müzik Festivali, Rumeli Hisarı Organizasyonları ve Enka Senfonietta Orkestrası’nda 1. flüt olarak yer aldı. Çeşitli özel okullarda müzik öğretmenliği yaptı. Piyano dersi, koro çalışmaları, piyano resitalleri hazırladı. Çocuklar için küçük bir müzikal yazdı ve sahnelendi. Çalışmalarına Halen Çizgi Bale Kursunda devam etmektedir.

 

Aylin İzgi
( Hareket Atölyesi- Orff-Perküsyon)  
 

1971 Ankara doğumlu Aylin Şenol Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı Koro Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. Çeşitli tarihlerde Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nce düzenlenen seminer, kurs ve yaz okulu programlarında Orff Yaklaşımı Temelinde Müzik ve Hareket Eğitimi konusunda alanında uzman kişilerden eğitim aldı. 

1994 yılından bu yana çeşitli anaokullarında müzik öğretmenliği ve çocuklara yönelik ritm  çalışmaları yapmaktadır. Ayrıca “Orff Yaklaşımı” konulu öğretmen eğitimleri, "Okul Öncesinde Ritm, Müzik ve Hareket Eğitimi" konulu periyodik atölye çalışmaları,  orff eğitimi konulu sunumları, çocuklar ve yetişkinlere yönelik periyodik “Latin Perküsyonu” eğitimleri vermektedir. 2004 yılında Okay Temiz Ritim Atölyesinde ve Zilli Bayan Perküsyon Topluluğu'nda perküsyonist olarak görev aldı. 

2005 yılından itibaren Engin Gürkey Perküsyon Atölyesi’nde perküsyon çalışmalarına ve İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu (İVÇT) perküsyonistliğine devam etmektedir.

 

Ugur Etiler
( Şan - Gitar - Solfej  )
 

1995 yılında Mersin'de doğdu. Profesyonel müzik hayatına 2010 yılında Mersin Özbay Sanat Merkezin’de gitar dersleri alarak başladı. Meraklı ve azimli yapısı onu kısa sürede sahnelere itti. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı 'nı derece ile kazandı.  Şan eğitimlerine Doç. Dr. Çiçek Kanter ile başladı.  Bu sırada sahne ve mimik rol eğitimleri almaya başladı.İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve  Mersin Devlet Senfoni Orkestrası ile koro ve solo konserler verdi. Şu an Fazıl Say'ın kurduğu Nazım Hikmet Korosu Tenor kadrosunda bulunmakta ve Lisans eğitimine halen devam etmektedir.

IMG_20190126_144719_506.jpg
Birsen Güzeler
(Asistan - Çizgi Bale)
1966 yılında Tokat’ta doğdu.1986 yılında Sivas Ticaret Lisesi muhasebe bölümünden mezun oldu.1988-1994 yılları arasında Sarabar Denizcilik ve Kontrans Denizcilik’te yönetici asistanlığı yapmıştır.1994-1995 yıllarında kendi işi olan Ritsa Cafe’yi işletmiştir.1995-1997’de Trans Orient Hava Kargo Taşımacılığında ordino servis sorumlusu, 1998-2001 Gema Asma Tavan firmasında genel müdür asistanlığı, 2001-2003 Renk Laminat firmasında ön muhasebe ve satış görevlerinde bulunmuştur.

2017 Ekim ayı itibariyle Çizgi Bale ailesine katıldı.

 

Sedef_İyogil_1.jpg
Sedef Hanzade İyolgil
(Asistan - Akademi Çizgi)

1979 yılında İstanbul'da doğdu.1992 -1995 yılları arasında Üsküdar Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Bölümü Eğitimi ile birlikte Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Tiyatro kursuna katıldı.1995-1996 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde Türk Sanat Müziği bölümünde eğitim aldı.2009-2013 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

2007-2010 yılları arasında Koton Tekstil A.Ş de Yönetici Asistanı, 2010-2018 yılları arasında Tokat Reşadiye Termal Otel, İstanbul Rhiss Hotel ve Kozzy Avm’de Kat Hizmetleri Müdürü olarak görev aldı.    2018 Ekim ayı itibariyle Akademi Çizgi ailesine katıldı.

 

Ayşe Tombul
(Ayşe Teyzemiz)
 
 

1975 yılında Ünye’de doğdu. İlkokul eğitiminden sonra dikiş-nakış kursunu bitirerek sertifika aldı. 1994’de çiçek tasarım atölyesinde çalıştı, çoçuklarını büyütmek için çalışmaya ara verdi. 2008 yılında De Teks firmasında çalıştı. 2010 yılından itibaren sanatı ve çocukları çok sevdiği için Akademi Çizgi’de çalışmaya devam etmektedir.

 

Tüm öğrencilerimizin Ayşe teyzesi, Akademi Çizgi nin sevilen, hamarat elidir.

 

bottom of page